Gdzie ten liść- zabawy 0
Gdzie ten liść- zabawy

Zastanawiasz się jak zająć dziecko na dłuższą chwilę? 

A może w gąszczu ofert szukasz czegoś co łączy w sobie wiedzę i dobrą zabawę i możesz to wykorzystać na wiele sposobów i przez wiele lat!

 

Z chęcią Ci pomogę!


 

Dziś przychodzę do Ciebie z propozycją zabaw z układanką "Gdzie ten liść" .

 

Układanka ta ma na celu przybliżenie dzieciom kształtu i charakterystycznych cech liści. Uczy rozpoznawania gatunków drzew na podstawie ich liści. 

Najprostszym wykorzystaniem tej pomocy jest zabranie jej na spacer do lasu! Dzieci mogą zbierać kolorowe liście, porównywać je i rozpoznawać gatunek drzewa, z którego pochodzą.

 

Każdy liść jest podpisany i starsze dzieci mogą już śmiało same czytać podpisy i dopasowywać kształt w odpowiednie miejsce z nazwą.

 

Inną propozycją tym razem dla młodszych dzieci jest przekalkowywanie liści- to wspaniała zabawa, dzięki której można wykonać wspaniałe jesienne ozdoby! Można tworzyć własne kolorowe liście na kartkach papieru. 

 

A jak jesteśmy przy młodszych dzieciach to jak każda mam wie- one uwielbiają wszystkie masy plastyczne. Ciastolina to z pewnością wyposażenie pokoju każdego trzy i czterolatka. Liście można idealnie odciskać w ciastolinie tworząc przepiękne ozdoby :) 

 

Kolejną ciekawą propozycją jest rozpoznawanie liścia przy pomocy zmysłu dotyku- po kształcie i fakturze. 

Dziecko zamyka oczy, albo dla pewności zawiązujemy mu na oczy chustkę i losuje jeden liść. Przy pomocy paluszków próbuje rozpoznać i nazwać listek. Możemy zrobić zawody i pobawić się razem z dzieckiem- ten kto rozpozna więcej liści ten wygrywa!

 

Pod listkami możemy również schować wycięte z kartki sylaby, słowa, cyferki, równania, kształty i dosłownie wszystko na co macie ochotę. Dzieci uwielbiają odkrywać! Podnosząc poszczególne liście mają za zadanie przeczytać lub policzyć to co właśnie pojawiło się pod liściem. 

 

Możemy również wypisać nazwy gatunków drzew i zadaniem dziecka jest ułożyć liście w odpowiedniej kolejności.  Jeśli dziecko jeszcze nie potrafi czytać, możemy mu te nazwy powiedzieć na głos.

 

Kolejną zabawą, którą uwielbiają moi chłopcy jest zabawa "czego brakuje". 

Układamy kilka liści, dziecko patrzy na nie i stara się zapamiętać następnie zamyka oczy, a my zabieramy jeden liść- zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego liścia brakuje. Ze starszymi dziećmi możemy trochę utrudnić zabawę i zamiast zabierać jeden liść zamieniamy ze sobą miejscami dwa liście i dziecko musi wskazać te liście, które zamieniły się miejscami.

 

 

Ostatnią propozycją są sekwencje wzrokowe :) 

Układamy kilka liści i siadamy przed dzieckiem. Bierzemy w dłoń np kredkę albo drewnianą łyżkę i wystukujemy rytm na liściach- z młodszymi dziećmi będą to krótkie sekwencje- ze starszymi musimy dostosować ich długość do umiejętności- zacznijcie od małej ilości i jeśli dziecko będzie bez problemu je odtwarzało możecie zwiększać ilość. Zadaniem dziecka jest odtworzenie rytmu i wystukanie go w tej samej kolejności. 

 

Mam nadzieję, że moje propozycje pozwolą Ci jeszcze lepiej wykorzystać naszą układankę. A jeśli zastanawiasz się nad jej zakupem to teraz już wiesz, że warto :) 

 

Zajrzyj również do mojego sklepu- tam znajdziesz wiele innych ciekawych propozycji

SKLEP SKUMAJTO

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.