Każde dziecko rozwija się w swoim tempie- to pewnik ale są rzeczy, które powinny pojawić się w danym wieku i jeśli ich nie ma to pierwszy alarm aby zgłosić się do logopedy.
Chciałam Ci dzisiaj rozpisać etapy rozwoju dziecka z podziałem na wiek ale pamiętaj, że to są tylko umowne granice i należy do nich podejść z lekkim dystansem dając dziecku swobodę w samodzielnym rozwoju- jeśli jednak cokolwiek niepokoi cię w zachowaniu twojego dziecka to nie czekaj! Udaj się do logopedy i sprawdź .
Jestem mamą afatyka i wiele z tych przykładów, które tutaj napiszę u nas można było zaobserwować już około 4 miesiąca! Ja słuchałam innych i czekałam, bo chłopcy mówią później... to nie jest prawdą! Straciłam dużo cennego czasu dlatego pisze to żebyś ty słuchała tylko siebie!
- około 4- 6 miesiąca należy sprawdzać podczas zabawy czy dziecko nas słyszy. Czy odwraca głowę za źródłem dźwięku, czy reaguje na hałas. Niemowlę gaworzy, a gdy mówimy do niego uśmiecha się i macha rączkami. Może już powtarzać ciągi sylab.
- do 12 miesiąca dziecko pomału zaczyna rozumieć naszą mowę i poproszone o podanie misia doskonale wie co ma przynieść. Używa gestów i zaczyna posługiwać się prostymi słowami- mama, tata, bam. Robi pa-pa
- do 2 roku życia dziecko potrafi wskazać części ciała (nos,oko,ucho). Robi papa. kosi-kosi. Tańczy i słucha piosenek. Stosuje wyrazy dźwiękonaśladowcze- pies to hau-hau, krowa to muu. Pojawiają się krótkie zdania "mama da". Dziecko zna już sporo słów, bo w jego języku słowo bum- oznacza auto, bee to owca itd. Wymawia samogłoski: a, e, u, i, y, oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ł.
-od 3-4 lat to bardzo intensywny rozwój mowy dziecka. Dziecko rozumie polecenia, wypowiada coraz bardziej złożone zdania. Zadaje dużo pytań. Wymawia kolejne głoski: k, g, ch, l, ś, ź, ć, dź, czasem też s, z, c, dz. Rozróżnia przeciwieństwa.
- od 4-5 lat - dziecko słucha bajek i potrafi je później opowiedzieć. Buduje zdania złożone. Umie opowiadać historyjki.