Dziecko nie zna kolorów- jest się czym martwić? 0
Dziecko nie zna kolorów- jest się czym martwić?

Rozpoznawanie kolorów przez dziecko jest bezpośrednio związana z rozwojem jego mowy. Uważa się, że umiejętność rozpoznawania 4 podstawowych kolorów posiada dziecko między 2-3 rokiem życia. 4 latek powinien już rozpoznawać więcej kolorów- jednak ja z własnego doświadczenia wiem, że te normy można naciągać w obie strony i nauka kolorów zależy od wielu czynników. 

Michał mając afazję nauczył się rozróżniać kolory podstawowe w wieku 4 lat ale nazywać je potrafił około 5 roku życia. Dlatego bardzo ważne jest aby rodzic potrafił wspierać dziecko od najmłodszych lat! Kiedy? Jak najwcześniej! Stymulacja wzrokowa niemowląt ma ogromne znaczenie w późniejszym rozwoju dziecka.

Jeśli chcesz sprawdzić czy twoje dziecko rozpoznaje kolory mam dla Ciebie plik do pobrania- wydruku i wycięcia. Zadaniem dziecka jest ułożenie kółek na odpowiednim prostokącie- to ćwiczenie pozwoli Ci sprawdzić jak wygląda sytuacja z kolorami w przypadku Twojego dziecka.

POBIERZ KARTĘ PRACY Z KOLORAMI

Jak wspierać dziecko?

Zdecydowanie najefektywniejsza jest nauka przez zabawę. 

Oto kilka pomysłów jak bawić się i wspierać naukę kolorów:

  • Nauka barw od pierwszych dni – Tutaj sprawdzą się wyraziste przedmioty albo książeczki kontrastowe ustawione blisko dziecka.
  • Nie wszystko naraz – na początek zacznij uczyć dziecko dwóch podstawowych i różniących się barw, a dopiero później dodawać kolejne.
  • Pokazywanie rzeczy – pokazuj przedmioty i wymawiaj nazwę koloru, w którym te przedmioty są. Systematycznie powtarzane ćwiczenie nie tylko pomoże dziecku zapamiętywać barwy, a także poprawi rozwój jego mowy.
  • Czytanie i wspólne oglądanie książek o kolorach.
 
  • Wspólne segregowanie rzeczy – w to można bawić się nie tylko w domu, podczas sprzątania zabawek czy układania jednokolorowych wieży z klocków, ale także podczas zakupów lub spaceru po lesie. Możesz poprosić dziecko o przyniesienie zielonych liści albo czerwonych kamieni.
  • Rysowanie i malowanie

 

Jakie gotowe pomoce będą odpowiednie podczas nauki kolorów poprzez zabawę?

 KOLOROWE SERDUSZKA

 

KOLOROWA ŁĄKA

ROZBIEGANE ZAJĄCE

KOTEK PSOTEK

JEDNOROŻCE MAI

 GŁODNA PSINKA HALINKA

KOLOROWA WKŁADANKA

 

ZAŁADUJ CIĘŻARÓWKĘ

 

GŁODNY ZAJĄC MIETEK

 

KLAUN

MIŚ Z BALONAMI

KOLOROWE JABŁUSZKA

ZGUBIONE ŚWIATEŁKA

4 KOŁA

KOLOROWY MOTYLEK

KONISIA KRYSIA

 

KOLOROWE OGONKI

CO W STAWIE PISZCZY

KOTEK

MEGA ZESTAW DO ODWZOROWYWANIA

TORT URODZINOWY

KOLOROWE KWIATKI

GŁODNE PIESKI

SKUMAJ AUTA

KOLOROWA RYBKA

KOLOROWE PAJĄCZKI

KOLOROWA GĄSIENICA

 

 

Wszystkie te pomoce edukacyjne oprócz wspierania nauki kolorów ćwiczą również małą motorykę dziecka. To nie są zabawki, które zostawiasz dziecku i  idziesz zrobić kawę- to wspólna zabawa mająca na celu naukę i wspieranie rozwoju Twojego dziecka. niektóre produkty zawierają małe elementy nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia dlatego zabawa musi przebiegać pod czujnym okiem osoby dorosłej. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.